Literatura, która rozwija...

Dziennik wdzięczności

Sylwia Krajewska, wyd. Psychocentrum

 

Dziennik pisany jest z myślą o kobietach,
które mają poczucie, że życie toczy się szybciej,
niż by chciały, że coś ważnego im umyka.

Celem Dziennika jest przypominanie o chwilach,
które naprawdę mają znaczenie, że można żyć wolniej, uważniej
i radośniej, a przy tym pielęgnując swoją wartość i wyjątkowość.

Duży nacisk autorka kładzie na zmianę postawy wobec siebie.
Będąc wdzięcznym, łatwiej jest dziękować oraz doceniać to,
co się ma i kim się jest. Łagodniej znosi się niepowodzenia i kryzysy.

Książka wydana jest w pięknej, twardej oprawie, w trzech wersjach okładek: RÓŻOWA, NIEBIESKA i FIOLETOWA. Ma 400 stron.

Idealna na PREZENT.
– Zamów tutaj – 

Opowiedz mi co u Ciebie

Bajki terapeutyczne dla rodziców i dzieci

Sylwia Krajewska, wyd. Psychocentrum

 

Książka jest świetnym narzędziem dla zabieganych rodziców, którzy pragną pogłębić więź z dzieckiem. Poruszane są w niej takie tematy jak: odpowiedzialność, relacje z rówieśnikami, kłamstwo, konflikty rodziców, narodziny rodzeństwa, marzenia, mówienie o potrzebach, dziecięce lęki przed ciemnością  i inne. Bajki w prosty sposób przekazują świat uczuć dziecka. Na zakończenie każdej bajeczki są pytania pomocne dla rodzica do porozmawiania z dzieckiem o tematyce poruszanej w bajce i zadania, które obowiązkowo wykonuje rodzic z dzieckiem. To niezwykła książka, która inspiruje do stawiania pytań swojemu dziecku. Pomaga budować więzi.

Książka wydana jest w eleganckiej, twardej oprawie, 80 stron, papier kredowy.

Idealna na PREZENT.
– Zamów teraz – 

 

Zatrzymaj się

Sylwia Krajewska,  wyd.  Psychocentrum

 

Książka jest o odcieniach ludzkiego życia,
o miłości, samotności, pragnieniach i porażkach.

To opowieści z życia wzięte, odkrywane na nowo,
przefiltrowane przez doświadczenie terapeutyczne
i porządkowane. Treść książki zmusza do refleksji.

Do każdego tematu autorka zadaje ważne pytania,
porusza emocje, by zatrzymać czytelnika i wyciszyć,
by mógł głębiej zrozumieć i usłyszeć siebie.

Z uwagi na zawartą w niej treść i ćwiczenia, książka
może być wstępem do terapii, do pracy nad sobą.

Książka wydana jest w pięknej, twardej oprawie.
Papier kredowy, niezwykłe zdjęcia, 220 stron.

Idealna na PREZENT.
– Zamów – 

Kobiety, które kochają za bardzo

Robin Norwood, wyd. Dom Wydawniczy Rebis

Doskonała pozycja dla Kobiet, które wciąż wybierają niewłaściwych partnerów. Zawsze gdy kochają, jeszcze bardziej cierpią.

Upokorzenie, cierpienie psychiczne, burzliwe rozstania i powroty, poczucie odrzucenia i… winy za kolejny nieudany romans, to wszystko, co pozostaje po toksycznym związku. Skłonność do wchodzenia w toksyczne relacje jest poważnym problemem emocjonalnym, z którym boryka się wiele kobiet, nieświadomych, że potrzebują fachowej pomocy. Mają na swoim koncie wiele nieudanych związków, w które mocno się zaangażowały i za każdym razem wielka miłość przeradzała się w wielkie rozczarowanie.

Autorka książki, amerykańska psychoterapeutka, przedstawia wiele ciekawych przykładów ze swojej praktyki zawodowej i podpowiada jak wypracować umiejętność rozpoznawania niedojrzałych mężczyzn nim zaangażujemy się w destrukcyjną relację. Jeśli już w niej tkwimy, zachęca do podjęcia skutecznego działania, by wyzwolić się i rozpocząć nowe życie. Książka daje nadzieję na odzyskanie utraconej w toksycznym związku godności i stworzenie nowego, zdrowego związku.

Jak mówić NIE i budować udane związki

Carla Wills-Brandon,  wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Czy czujesz się zagubiona/y i zastanawiasz się, kim właściwie jesteś i po co żyjesz? Czy masz poczucie, że twoje życie jest puste i bez znaczenia? A może pragniesz większej bliskości w kontaktach z ludźmi, lecz wszystkie próby jej uzyskania kończą się dla ciebie boleśnie?

W takiej sytaucji znajdowała się kiedyś autorka tej książki. Była wtedy uzależniona od alkoholu, jedzenia, lekarstw i MIŁOŚCI. W którymś momencie postanowiła zerwać ze swoimi nałogami i nauczyć się żyć inaczej.

W książce uczy jak nie uciekać od życia i zacząć przeżywać je w pełni i bez lęków. Pokazuje jak kochać i chronić siebie a jednocześnie budować bliskie i twórcze związki z innymi.

Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję

David D. Burns,  wyd. Zysk i S-ka

Osobom zmagającym się z depresją polecam niesamowitą książkę doktora Davida D. Burnsa „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju” (ang. Feeling Good: The New Mood Therapy). Profesor bardzo przystępnie wyjaśnia, w jaki sposób depresja zniekształca postrzeganie. Jak wpływa na ciało i umysł oraz wpędza w destrukcyjną spiralę. Przedstawia także dziesiątki ćwiczeń, które pomagają wyjść z tej pułapki. Jest to skarbnica wiedzy oraz inspiracji zarówno dla osób, które były w depresji (lub przejawiają skrajnie pesymistyczny sposób myślenia), jak i dla ich bliskich. Oczywiście książka nie zastąpi psychoterapii ani farmakoterapii.  Może jednak bardzo pomóc w pracy nad sobą. W przełamywaniu dysfunkcyjnych schematów oraz fatalistycznego pesymizmu, które ciągną w dół i odbierają radość. Uważam, że książkę powinni przeczytać także coache i trenerzy rozwoju osobistego, aby lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania osoby w depresji i wychwycić, którym klientom powinni rekomendować konsultacje bardziej odpowiednich w tym przypadku specjalistów. Depresja to poważna choroba. Nie lekceważ jej u siebie ani u innych!

Koniec współuzależnienia

Melody Beattie,  wyd. Media Rodzina

Są osoby, które czują się odpowiedzialne za cały świat, ale nie chcą wziąć odpowiedzialności za swoje własne życie; ludzie, którzy doskonale wiedzą, jak troszczyć się o wszystkich wokół siebie, ale nie potrafią zająć się własną osobą. Tacy współuzależnieni nie są zdolni dostrzec tego, co dzieje się w ich własnej psychice. Nie umieją zdefiniować swoich uczuć. Nie są świadomi swoich myśli. Nie wiedzą, jak rozwiązać własne problemy. Książka porusza niezwykle istotny problem wielu kobiet, które mylą miłość z poświęceniem swojego życia partnerowi.

Jest to poradnik skierowany do osób, które żyją w bliskim związku z osobą uzależnioną. Autor zwraca uwagę na konieczność koncentracji na sobie, traktuje o tym, jak nauczyć się kontrolować swoje życie, unikać bólu i poczuć się lepiej.

Siła stresu. Jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla siebie

Kelly McGonigal

Ta książka zrewolucjonizowała myślenie o stresie i pomogła tysiącom ludzi! Jak przyznaje sama autorka, ta książka jest tzw. interwencją w nastawienie psychiczne. Ma na celu nie tylko przybliżyć obecny stan wiedzy o wpływie stresu na zdrowie i psychikę, ale także obalić wiele mitów na ten temat, które w destrukcyjny sposób wpływały na nas przez dziesiątki lat i powodowały, że stres nam szkodził.

Jak pisze McGonigal: „Stres nie jest toksyczny i nie zabija. Pomaga za to skutecznie się uczyć, pokonywać trudności, osiągać cele i poprawiać relacje z innymi. (…). Stres to objaw mobilizacji, woli i mocy! Zrób z niego osobistego sprzymierzeńca!”

Dla mnie jako socjologa szczególnie cenne było pokazanie, że stres i presja tylko w niektórych przypadkach wywołują nastawienie na walkę i egoizm. Jedną z reakcji na stres – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn – jest nastawienie na opiekę, przyjaźń, empatię, szczodrość, niesienie pomocy nawet obcym ludziom!

Psycholożka dużo uwagi poświęca roli wartości, celów, utrzymywania motywacji oraz skutecznego dawania sobie rady zarówno z codziennymi uciążliwościami, jak i wychodzeniu z traumy. Wyjaśnia, dlaczego przekonanie, że stres szkodzi jest szkodliwe.

Wiedzę i inspiracje z tej książki wykorzystuję zarówno prowadząc szkolenia, jak i podczas coachingu 🙂

Ogromną zaletą są też praktyczne ćwiczenia, które pomagają czerpać z siły stresu, zmienić nastawienie z lęku i unikania na wyzwania i energię oraz przełamać blokujące przekonania.

Autorka jest psycholożką zdrowia. Wykłada na prestiżowym Uniwersytecie Stanforda w USA. Przekazuje wiedzę i inspiracje w praktyczny i porywający sposób.

Gorąco polecam!

Anna Daria Nowicka – socjolog, trener, coach