Psychoterapia przez skype

Nie każdy ma w sobie tyle odwagi lub tak dużo czasu, aby osobiście stawić się w gabinecie psychoterapeuty. Terapia prowadzona na skype to jedna z propozycji naszego centrum w Warszawie. Jest to wyjątkowy rodzaj pomocy ze strony specjalistów, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, równie skuteczny, jak tradycyjne wizyty u terapeuty. Spotkania w ramach psychoterapii przez skype’a odbywają się w podobny sposób jak terapia bezpośrednia. Video sesje sprawdzają się w wielu różnych psychicznych trudnościach i problemach. Jednocześnie stanowią bezpieczną formę komunikacji, bez ingerencji osób trzecich.

Praca terapeutyczna opiera się na podobnych elementach, co ta w cztery oczy. Komunikacja werbalna i niewerbalna oraz kontakt wzrokowy odbywają się w czasie rzeczywistym, a terapeuta obserwuje m.in. mowę ciała, sposób mówienia o problemie. Osoby, które zdecydują się na psychoterapię realizowaną w ten sposób, powinny zadbać o to, aby mieć stałe łącze internetowe i program Skype oraz spokojne miejsce do rozmowy.

Psychoterapia przez skype

Dla kogo jest psychoterapia online?

Tego rodzaju konsultacja jest zwłaszcza korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać z sesji odbywanych w gabinecie. Wpływ na to może mieć wiele czynników, w tym np.:

 • nienormowany czas pracy,
 • miejsce zamieszkania,
 • przebywanie za granicą,
 • częste wyjazdy,
 • choroba,
 • niesprawność fizyczna,
 • potrzeba szybkiego poradzenia sobie z jakimś problemem,
 • konieczność opiekowania się kimś bliskim.

Psychoterapia przez skype’a pozwala w takich właśnie sytuacjach podtrzymać ciągłość sesji terapeutycznych. Mimo dzielącego obie strony dystansu tworzy się pole do rozmowy. Pacjent może dalej pracować nad sobą, dzielić się swoimi problemami, czy przemyśleniami. W ten sposób jego terapia toczy się dalej bez względu na to, gdzie akurat jest. Są nawet osoby, które chcą tylko spotykać się online z psychoterapeutą z racji tego, że np. bardziej komfortowo czują się podczas sesji we własnym domu.

Na czym polega terapia przez skype’a?

Zazwyczaj pierwsze spotkania z psychoterapeutą przez internet ma charakter konsultacji wstępnych, podczas których rozpoznaje on problem. Razem z pacjentem określa oczekiwania oraz kierunek psychoterapii. Efektem wieńczącym ten etap jest zawarcie kontraktu, czyli umowy pomiędzy klientem i specjalistą. Obie strony definiują zasady współpracy, np. długość trwania sesji, ich częstotliwość.

Terapia przez skype na tym szczeblu ma także dać Ci odpowiedź, czy dany psychoterapeuta i proponowana forma sesji internetowych są dla Ciebie odpowiednie. Jeśli nie, to wówczas możesz zakończyć spotkania.

Psychoterapia online jest bardzo powszechną formą pomocy i przynosi podobne sukcesy jak spotkania z terapeutą twarzą w twarz. Niektórym pacjentom, zwłaszcza z lękiem społecznym, łatwiej przychodzi wówczas ujawnianie prywatnych informacji.

Terapia małżeńska i par online

Praktykowana przez nas terapia przez skype’a to oferta kierowana także do małżeństw i par. Jest to z pewnością duża dogodność dla nich, zwłaszcza jeśli trudno jest partnerom spotkać się o określonej godzinie bezpośrednio w gabinecie specjalisty. Kryzysy między nimi zdarzyć się mogą w każdym momencie i nie muszą czekać na to, aby podzielić się z nimi z terapeutą w sposób bezpośredni, tylko spróbować skorzystać z dedykowanych im sesji online. Psychoterapia par przez skype’a przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku tych, co odbywają się w gabinecie stacjonarnym.
Terapia małżeńska prowadzona przez internet jest dobrą okazją do tego, aby podzielić się takimi problemami, jak np.

 • zdrada,
 • zazdrość,
 • przemoc,
 • uzależnienie,
 • trudności w komunikacji,
 • napięcia i konflikty.

Sesja trwa zazwyczaj 50 lub 75 minut, a jej długość, jak i częstotliwość spotkań przez internet są dopasowywane zawsze indywidualnie do konkretnej pary.

Terapia online – jak się umówić?

Jeśli chcesz się umówić na psychoterapię przez skype’a – samodzielnie lub skorzystać z sesji dla małżeństw i par, wystarczy kilka prostych kroków oraz dostęp do internetu. Aby zarezerwować konsultację, należy wybrać specjalistę z listy, która znajduje się w osobnej zakładce na naszej stronie i wysłać e-maila na adres Psychocentrum lub skorzystać z e-formularza kontaktowego. Wizytę online można umówić także telefonicznie. W każdym przypadku ustalimy najbardziej dogodny dla Ciebie termin terapii. Sesję opłacisz przelewem przed planowanym spotkaniem i otrzymasz od nas dane do zalogowania się w umówionym dniu.

Skype jest bezpieczną aplikacją, odpowiednio zabezpieczoną, dlatego nie musisz się obawiać, że osoba trzecia włamie się do dyskusji prowadzonej przez internet. Zapewnij sobie tylko komfortowe warunki do rozmowy z psychoterapeutą, a ten zadba o dyskrecję i o to, abyś mógł spokojnie podzielić się problemami, z którymi nie umiesz sobie samodzielnie poradzić.