https://psychocentrum.pl/wp-content/uploads/2021/08/Untitled-design-58-scaled.jpg

Terapia małżeńska,
terapia par

Kryzys w związku może pojawić się w każdym momencie (bez względu na długość trwania relacji) i jest czymś naturalnym. Istotne jest jego zrozumienie i wspólna chęć przezwyciężenia problemu.

Prowadzimy profesjonalną terapię dla par i małżeństw w Warszawie, podczas której pomagamy zażegnać konflikty i pogodzić partnerów. Spotkania mają na celu udoskonalenie jakości relacji, wzmocnienie umiejętności komunikacji i okazywania uczuć.

Decyzję o terapii małżeńskiej warto podjąć, gdy partnerzy:

 • czują się samotni, niezrozumiani, niedocenieni, rozczarowani,
 • myślą o rozstaniu,
 • mają różnice w wartościach lub trudności w porozumiewaniu się, które doprowadzają do oddalenia bądź ciągłych kłótni,
 • walczą z kryzysem związanym z istotną, życiową sytuacją (np. urodzeniem dziecka, chorobą w rodzinie, utratą pracy),
 • nie odczuwają satysfakcji ze związku,
 • mają trudności w życiu seksualnym,
 • dopuścili się zdrady,
 • nie mogą mieć potomstwa,
 • nie potrafią odseparować się od rodziny.

Jak wygląda terapia dla par?

Zadaniem psychologa na pierwszych sesjach jest uzyskanie informacji dotyczącej oczekiwań pary od terapii i ustalenie możliwości ich spełnienia (w sposób satysfakcjonujący dla obu stron) oraz sprawdzenie, czy partnerzy podjęli decyzję o spotkaniach z terapeutą świadomie, bez wpływu i presji innych osób.

Na początku współpracy psychoterapeuta musi poznać obecną sytuację w związku, dlatego zadaje pytania dotyczące długości trwania relacji, przeszłości każdej osoby (dzieciństwa, domu rodzinnego, poprzednich relacji, uzależnień i problemów związanych z przemocą). Podczas kolejnych spotkań obejmujących terapię dla par partnerzy opowiadają o swoim codziennym życiu i emocjach, które im towarzyszą w trakcie poszczególnych przeżyć. Informują psychologa o trudnościach w małżeństwie, nieprzyjemnych doświadczeniach i nierozwiązanych problemach. Zadaniem terapeuty jest dokonanie właściwej interpretacji, która nie krytykuje uczestników terapii i nie przedstawia im gotowych rozwiązań, lecz zachęca do podjęcia wspólnej pracy na rzecz zażegnania kryzysu.

https://psychocentrum.pl/wp-content/uploads/2021/08/Untitled-design-131.jpg
https://psychocentrum.pl/wp-content/uploads/2021/08/terapia-pary.jpg

Co daje terapia dla par

Pary zgłaszają się do nas często z problemem komunikacji w związku. Nie słuchają siebie, trudno im mówić o potrzebach, oczekiwaniach i uczuciach. Terapia umożliwia odnalezienie źródeł konfliktów i rozwiązanie ich. Terapeuta pomaga odszukać i nazwać błędy w dotychczasowym myśleniu oraz zachowaniu partnerów. Uczy poprawnej komunikacji, mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Pokazuje, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i jak o nich mówić, by nie raniły. W trakcie spotkań poprawia się jakość relacji między partnerami, komunikacja i zaufanie. A to prowadzi do pogłębienia bliskości i więzi w związku. Specjalizujemy się w terapii par w zakresie: trudności w komunikacji, narastających napięć i konfliktów, przemocy, uzależnień, chorobliwej zazdrości, zdrady i rozstania. Pracujemy z parami w sesjach 50 minut lub 75 minut. Terapia trwa zwykle od kilku do kilkunastu sesji.

Terapia par – czy warto?

Obszary pracy z psychoterapeutą obejmują pomoc w rozpoznaniu przyczyn konfliktów i dotychczasowego sposobu ich rozwiązywania, osiąganiu kompromisów i podejmowania nowych wyzwań.

Terapia dla par przyniesie korzyści, zależne od postanowionych potrzeb i oczekiwań. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty by:

 • ponownie sobie ufać,
 • słuchać i słyszeć siebie
 • tolerować swoją niezależność,
 • współpracować jako para/ rodzice,
 • rozmawiać otwarcie,
 • dbać o siebie wzajemnie.

Dowody naukowe wskazują, że pomoc terapeutyczna w większym stopniu przyczyniła się do poprawy jakości relacji. Zdecydowana większość par (ponad 80%) deklaruje polepszenie wzajemnego zrozumienia po odbytej wspólnie terapii.

https://psychocentrum.pl/wp-content/uploads/2021/08/Untitled-design-133.jpg
https://psychocentrum.pl/wp-content/uploads/2021/08/shutterstock_141717796.jpg

Terapia dla par w Psychocentrum – Warszawa

W naszym Psychocentrum zlokalizowanym w Warszawie specjalizujemy się w terapii dla par w zakresie: przemocy, uzależnień, zdrady, zazdrości, trudności w komunikacji, napięć i konfliktów. Czas trwania sesji to 50 lub 75 minut. Długość terapii jest dobierana indywidualnie, zazwyczaj wynosi od kilku od kilkunastu spotkań.
Nasz zespół tworzą profesjonalni psychoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem. Dla nas nie ma rutyny w pracy. Do każdej pary podchodzimy indywidualnie.

Zobacz pomoc DLA PAR