Narcyz to osoba o patologicznym zaburzeniu, które odróżnia ją od ludzi neurotycznych. Dla narcyza jego własne potrzeby będą zawsze ważniejsze niż twoje. Jest pełen hipokryzji i sprzeczności, które nie tworzą intuicyjnej całości dla kogoś emocjonalnie stabilnego. Osobom niezaburzonym wyjątkowo trudno pojąć sposób myślenia narcyza.

Cechy i zachowania charakterystyczne dla osobowości narcystycznej:

  1. Jest głęboko egoistyczny, ale brak mu rdzennego ja
  2. Odrzuca zdolności i osiągnięcia innych i przecenia własne.
  3. Odczuwa intensywny wstyd i z łatwością zawstydza, także obwinia innych.
  4. Jest wysoko wrażliwy na zniewagę i krytykę, a jednocześnie hiperkrytyczny wobec innych.
  5. Oczekuje, że wszystko mu ujdzie na sucho, ale jest nietolerancyjny i pamiętliwy.
  6. Oczekuje uwielbienia, ale innych traktuje z obojętnością lub pogardą.
  7. Wymaga lojalności i poparcia, ale bez trudu zdradza i porzuca.
  8. Żąda prawa do kontroli, ale nie bierze na siebie niemal żadnej odpowiedzialności.
  9. W działaniu kieruje się tylko własnymi korzyściami, ale oczekuje hojności.
  10. Nie okazuje szacunku, ale żąda szczególnego traktowania.

Zachowania narcyza wywołują słuszne oburzenie wśród ludzi. Jego podwójne standardy są niesprawiedliwe i nieracjonalne, ale w jego zaburzonym umyśle wyglądają sensownie. Choroba narcyza budzi litość, lecz jest niebezpieczna. Poznawczo narcyz to człowiek dorosły, a emocjonalnie to raczkujące dziecko.

Jeśli narcyz odgrywa istotną rolę w twoim życiu, jesteś narażony na znaczną, jeśli nie niszczącą krzywdę, a świadomość to twoja najskuteczniejsza obrona. Osoby z NZO (Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości) działają niesprawiedliwie i przemocowo, serwując toksyczny koktajl infantylnej potrzeby uwagi i egoistycznego lekceważenia potrzeb innych. Najprawdopodobniej wykorzystywano cię , upokarzano, nękano, być może terroryzowano, stosowano gaslighting i, co dodatkowo pogarszało to szaleństwo, wmawiano ci na wszelkie sposoby, że wina za przemoc spoczywa na tobie. Przemocowo zachowania narcyza to rak trawiący twoje poczucie własnej wartości, zdrowie, związki, wiarę i środki finansowe. Bez względu n to, jak wiele ofiarujesz narcyzowi, wciąż będzie mu mało, a to, co pragniesz otrzymać w zamian, nigdy nie nadejdzie.

Zidentyfikowanie, z kim i z czym masz do czynienia, zrozumienie skomplikowanej, podstępnej natury NZO jest niezbędne, by móc wyplątać się z drutu kolczastego, który zaciska się wokół cię i twoje życie. Diagnoza potrzebna jest tobie, nie narcyzowi. Potrzebujesz jej żeby:

  • Uprawomocnić swoją dezorientację i cierpienie,
  • Zrozumieć, przez co przechodzisz i dlaczego,
  • Odwrócić efekty prania mózgu, jakie zapewnił ci narcyz,
  • Pomóc innym, na przykład dzieciom, cierpiącym podobne krzywdy,
  • Odseparować się od dalszej przemocy.

Oficjalna diagnoza narcystycznego zaburzenia osobowości często nie zostaje postawiona z następujących powodów:

  1. Osoby z NZO są wyjątkowo oporne na terapię. Proces terapeutyczny zagraża ich potrzebie wiary we własną nieomylność i immunitet. Nakłania ich też do robienia czegoś, czego z gruntu nie cierpią: zastanawiania się nad własnymi odczuciami i zachowaniem. Stąd znakomita większość narcyzów nigdy nie postawi nogi w gabinecie terapeuty i w związku z tym pozostanie oficjalnie niezdiagnozowana.
  2. Narcyz, który decyduje się na terapię, robi to zwykle wyłącznie dla spełnienia, przynajmniej chwilowo, żądań małżonka mówiącego o rozwodzie lub szefa grożącego zwolnieniem z pracy. Jednak narcyz, który eksperymentuje z terapią, próbuje zazwyczaj manipulować terapeutą tak, by ten poparł narcystyczne złudzenia i/ lub rezygnuje z terapii, by uniknąć przerażającej i bolesnej autorefleksji.
  3. Wielu terapeutów nie rozumie lub nie rozpoznaje NZO (czy traumy wynikającej z kontaktu z taką osobą).
  4. Lekarze, którzy zajmuj się osobami z NZO, często nie ustalają oficjalnej diagnozy z powodu związanej z nią stygmatyzacji oraz niepodatności na leczenie.

Jeżeli masz do czynienia z narcyzem i szukasz pomocy
– zapraszamy do udziału w naszje grupie – Jestem z narcyzem –

autor: Agnieszka Kacpura – psycholog, seksuolog, terapeuta pary

PODOBNE ARTYKUŁY