Na to, co w życiu najważniejsze, nie ma jednego standardowego przepisu gwarantującego sukces. Podobnie jest w przypadku związków. Każda dwójka ludzi wnosi do relacji swoją osobowość, doświadczenia, preferencje, wartości i tworzy unikatową mieszankę, budującą indywidualną dynamikę związku. Istnieje jednak kilka złotych zasad, których przestrzeganie może wesprzeć w budowaniu zdrowej, satysfakcjonującej relacji. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

1.Poznaj siebie

Zacznij od zbudowania dobrej relacji z samym sobą. Na ile jesteś siebie świadomy/a? Czy potrafisz precyzyjnie określić swoje potrzeby? Czym kierujesz się w życiu? Co się bawi? Co Cię zasmuca? Jakie są Twoje cele i aspiracje? Lepsze zrozumienie własnych mocnych i słabych stron pozwala zaakceptować siebie w pełni. Badania pokazują, że partnerzy, których od początku relacji cechuje wysoka samoocena mają większe szansę na stworzenie trwałych i satysfakcjonujących związków. Osobom o niskim poczuciu własnej wartości trudniej jest poczuć się w związku bezpiecznie i mogą mieć trudności w obdarzeniu zaufaniem partnera, co może stanowić sporą przeszkodę dla zbudowania stabilnej relacji.

2.Zamień oczekiwania na ciekawość

Nie ma nic złego w tym, aby mieć swój “typ” partnera czy partnerki. Dzięki stworzeniu profilu wymarzonej drugiej połówki jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć, czego oczekujemy od związku i jakie są nasze indywidualne potrzeby. Warto jednak pamiętać, że prawdopodobnie nasz model ideału nie znajdzie swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a osoba, z którą przyjdzie nam budować związek, będzie reprezentować znacznie szerszy wachlarz zalet i wad – zarówno fizycznych, jak i osobowościowych. Bądźmy ciekawi ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Zamiast analizować, ile punktów z naszej listy spełniają, starajmy się dostrzec, jakim człowiekiem jest nasz potencjalny partner czy partnerka. Zwracajmy uwagę na to, jak się przy nich czujemy. To może być dużo lepszym predyktorem naszej przyszłej relacji, niż ilość spełnionych wymagań czy oczekiwań.

3.Odkryj, co Was łączy

Przeciwieństwa się przyciągają. To, co różni nas od naszego partnera często wydaje nam się fascynujące i pociągające. Codzienność jednak weryfikuje trafność tego powiedzenia.

Nasze szanse na zbudowanie trwałej i szczęśliwej relacji są dużo większe, kiedy z naszym partnerem więcej nas łączy, niż dzieli. Podobne cele życiowe, wspólny system wartości i podzielane zainteresowania to elementy, które cementują związek dwojga ludzi. Ułatwiają one zarówno codzienne funkcjonowanie, jak i budowanie wspólnej przyszłości. Jeśli patrzycie w jednym kierunku istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie życia wasze drogi się rozejdą.

4.Komunikuj się wprost

W związku nie pozostawiaj zbyt wiele miejsca na niedomówienia i domysły. Nawet jeśli znacie się od dłuższego czasu i niekiedy potraficie odgadnąć, jak czuje się lub czego potrzebuje druga osoba, żadne z Was nie nabyło zdolności do czytania w myślach. Mów wprost o tym, jak się czujesz i czego potrzebujesz. Jasno komunikuj, jeśli partner/partnerka przekroczył/a Twoje granice lub zrobił/a coś czy powiedział/a coś, co Cię zraniło. Naucz się także doceniać ukochaną osobę za to, co sprawiło Ci radość czy przyjemność. Dzięki temu macie szansę naprawdę się rozumieć i ciągle uczyć siebie nawzajem. To z kolei umożliwi Wam czerpanie większej satysfakcji z łączącej Was relacji.

5.Pielęgnuj relację

Nieważne, jak długi jest staż Waszego związku – relacja wymaga, aby ciągle poświęcać jej należytą uwagę. Czułość i wzajemne zainteresowanie są naturalne w początkowej fazie związku, ale z czasem wymagają podejmowania bardziej świadomych działań. Okazuj swojemu partnerowi / partnerce zainteresowanie. Drobne gesty, dotyk, uśmiech czy miłe słowa nie wymagają dużego wysiłku, ale są jak woda, która podlewa ogród Waszego związku. Jeśli chcecie, by Wasze uczucie wciąż i wciąż zakwitało na nowo, musicie wspólnie go pielęgnować.

Więcej pomocy i podpowiedzi można znaleźć w kursie online o budowaniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji.
Polecam!

Anna Chorowiec – psycholog w procesie edukacji – stażystka w Psychocentrum.

PODOBNE ARTYKUŁY