Depresja to poważne zaburzenie psychiczne, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby dotkniętej tą chorobą. Co mówić do osoby chorej na depresję? Wspieranie kogoś z depresją może być trudne, szczególnie, gdy nie wiemy, co powiedzieć. Poniżej przedstawiam kilka sugestii dotyczących tego, co mówić do osoby chorującej na depresję.

Bezpłatna poradA psycholog – online

POBIERZ BEZPŁATNY EBOOK – TEST DEPRESJA

Jestem tutaj dla Ciebie.

Czasami najważniejsze jest po prostu bycie obecnym. Wyrażenie chęci wsparcia i gotowości do słuchania może mieć ogromne znaczenie.

Rozumiem, że to, co przechodzisz, jest bardzo trudne.

Nie musisz dosłownie zrozumieć doświadczeń osoby z depresją, ale ważne jest, aby pokazać empatię i uznanie dla jej bólu.

Nie jesteś sam/a w tym.

Depresja może powodować uczucie samotności i izolacji. Przypomnienie, że osoba nie jest sama, może być bardzo pomocne.

To nie jest Twoja wina.

Wiele osób z depresją obarcza się winą za swoje cierpienie. Ważne jest, aby przypomnieć im, że depresja to choroba, a nie wynik ich słabości czy błędów.

Jestem dumny/a z Ciebie.

Zmaganie się z depresją wymaga ogromnej siły. Docenienie tej walki może pomóc podnieść na duchu.

Pomoc jest dostępna i zasługujesz na nią.

Niektóre osoby z depresją mogą wahać się przed szukaniem pomocy. Zachęcanie do skorzystania z pomocy specjalistów jest ważne.

Unikaj jednak prób rozwiązania problemów, oceniania, minimalizowania doświadczeń osoby czy przekonywania, że „wszystko jest w porządku”. Zamiast tego po prostu bądź obecny, słuchaj i wyrażaj wsparcie.

Pamiętaj, że słowa mają moc, ale samodzielne wsparcie emocjonalne może nie być wystarczające dla osoby zmagającej się z depresją. Profesjonalna pomoc, takie jak terapia czy leki, może być konieczna. Jeżeli osoba, którą wspierasz, wyraża myśli samobójcze, natychmiast skontaktuj się z profesjonalistą.

Każda osoba z depresją jest inna i to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Najważniejsze jest bycie cierpliwym, empatycznym i otwartym.

PODOBNE ARTYKUŁY