Akceptacja i drugiej osoby oraz wzajemne zaufanie stanowią dwa pierwsze filary tworzenia zdrowej relacji. Na tym jednak praca nie kończy się. Aby wasz związek był głęboki, pełny i trwały warto rozwijać w sobie kolejne umiejętności. Do takich umiejętności należy uczenie się bycia szczerym w stosunku do siebie. A jej podstawą jest otwarta, nastawiona na zrozumienie rozmowa.

Wzajemna szczerość

Szczerość- dla wielu to najważniejsza wartość w relacjach międzyludzkich. A jednocześnie najtrudniejsza do zrobienia.

Zastanów się. Czy w każdej sytuacji jesteś szczera wobec siebie?

Wyobrażam sobie, że były i są takie sytuacje w twoim życiu, w obliczu których nie jesteś do końca szczera wobec siebie. Zwłaszcza w obszarze uczuć. Ale też i myśli.

Jeśli trudno jest ci być szczerą wobec siebie, trudno też będzie ci być szczerą wobec partnera.

Szczerość jest trudna. Czasem nieprzyjemna. Bolesna. Jednak to dzięki niej budujesz głęboką więź z drugim człowiekiem. Trzeba bowiem odwagi i zaufania do siebie, aby być szczerym. Trzeba pomieścić lęk przed odrzuceniem, lęk przed trudnymi emocjami. Kiedy jednak zdecydujesz się na bycie szczerą doświadczasz ulgi, poczucia siły, poczucia wpływu. Dzięki temu możesz też przekonać się, jak głęboka jest twoja więź z drugą osobą. Możesz tą więź w ten sposób budować. Budować na szczerości a nie na dwuznaczności, niedopowiedzeniach, minimalizmowi czy półprawdzie.

Zastanów się.

Co myślisz o ludziach, którzy są szczerzy.

Darzysz ich szacunkiem.

Czujesz pragnienie bycia taką sama.

To bądź.

Mów o swoich uczuciach, mów o swoich wątpliwościach, o tym jak coś widzisz. Bez krytyki. Bez oceny. Opieraj się faktach a nie na interpretacjach. Przestać być miłą i mówić, że nic się nie stało, kiedy twoje serce przepełnia ból. Przestań, być agresywna i zaprzeczać, kiedy usłyszysz coś trudnego- pomyśl, daj sobie czas. Może jest w tym trochę prawdy. Nie udawaj, że czegoś nie widzisz, że jesteś kimś i czujesz coś innego niż faktycznie czujesz. Spróbuj usłyszeć co mówi do ciebie druga osoba. Nie odpowiadaj od razu. Przyjmij to. Daj sobie szansę na zobaczenie czyjegoś punktu widzenia.

Szczerości w związku nie da się wycenić. A stanowi podstawę do zbudowania prawdziwej relacji.

Wzajemna rozmowa

Komunikacja to niezwykła wartość i umiejętność wszystkich relacji międzyludzkich. Ogromnie ważne jest abyście umieli ze sobą szczerze i otwarcie rozmawiać o wszystkim. Mówcie o swoich emocjach, o oczekiwaniach i potrzebach. To wszystko jest ważne. Jeżeli na tym etapie macie trudności, zachęcam do odbycia kilku sesji z terapeutą, aby nauczyć się dobrej komunikacji. Rozmawiajcie poprzez dialog i aktywne słuchanie, a wtedy możliwe staje się wzajemne zrozumienie i porozumienie a także rozwiązanie każdej trudnej sytuacji.

Czy wiesz co to dialog i na czym polega aktywne słuchanie?

To rozmowa dwóch lub więcej osób. Wymiana zdań. W tej wymianie to co ważne to, aby siebie słyszeć. Słyszeć nie aby odpowiedzieć. Słyszeć, aby zrozumieć. Chciej zrozumieć. Pokaż swoja postawą- otwartą, pytającą z ciekawością, patrząca w oczy, że druga osoba jest dla ciebie ważna. To działa. Nie odpowiadaj po to, żeby postawić na swoim. Zbyt często chcemy, aby ostatnie słowo należało do nas. I zamiast dialogu mamy do czynienia i z walką. A jak walka to jest przegrany i wygrany. Nie rób tego. Nastawia się na odbieranie nie tylko na nadawanie. I pamiętaj. druga osoba MUSI chcieć tego samego. Mówcie do siebie o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach. Słuchajcie się wzajemnie, usłyszcie się, dzięki temu macie szansę się zrozumieć.

Bez komunikacji nie ma szans na stworzenie dobrego związku. Kiedy w Twoim związku pojawiają się konflikty, to najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest unikanie rozmowy, zamykanie się w sobie, milczenie. Nierzadko towarzyszy wtedy ci myśl: domyśl się.

Pamiętaj. Nic samo się nie rozwiąże. Jeśli nie powiesz na czym ci zależy, co jest dla ciebie ważne nie licz, że druga osoba sama się domyśli. Powiesz: ile razy mogę powtarzać. Czasem raz powiedzenie czegoś nie wystarcza. Ciekawe czy ty zawsze za pierwszym razem, kiedy ktoś cię o coś poprosi robisz zawsze. Jeśli tak – gratuluję. Wiele osób jest takich, że trzeba kilka razy powtarzać, aby zostać usłyszanym. Nie zniechęcaj się. Raczej powiem – daj sobie i wam szansę. Bez komunikacji trudności będą jedynie narastać a związek rozpocznie proces samozniszczenia.

Pamiętaj! Rozmowa jest jednym z najważniejszych czynników zdrowego związku.

Dzięki dialogowi i uważnemu słuchaniu, możesz wyjść z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Wy też możecie się usłyszeć.

 

Wzajemna szczerość i otwarta rozmowa dają szansę na zbudowanie w sobie gotowości do bycia ze sobą bez względu na to czy w waszym życiu dzieje się dobrze czy źle.

Bycie ze sobą na dobre i na złe

Nie jest sztuką być ze sobą, kiedy wszystko wspaniale się układa i niczego nie brakuje do szczęścia. Bycie z sobą pomimo przeciwności losu staje się ważną wartością wpływającą na jakość związku. Jeżeli oboje, z uwagi na łączące was uczucie jesteście ze sobą pomimo kłótni i problemów, to możecie mówić o dojrzałej relacji pomiędzy wami, która ma szansę na przyszłość. Jeżeli natomiast, gdy tylko pojawiają się problemy, któreś z was wycofuje się, to związek taki oparty jest na kruchych podstawach i nie przetrwa próby czasu.

Tu zachęcam was do rozmowy i do słuchania siebie nawzajem. Do uważności na siebie, na swoje emocje i potrzeby, o których wspominałam wyżej. Poświęcajcie sobie nawzajem uwagę i czas. Jeżeli jesteś uważna na potrzeby i oczekiwania partnera, a on jest uważny na twoje potrzeby, to możecie wzajemnie ze sobą współgrać i pogłębiać łączące was uczucie.

Każda sytuacja trudna, którą udaje się wam wspólnie pokonać będzie was scalać i umacniać.

 

Troska

Każdy z nas potrzebuje czasem zaopiekowania i okazania troski. Najczęściej pragniemy ją dostawać od najbliższych. Jest nieoceniona a stanowi dowód, że osobom zależy na sobie.

Życie składa się z lepszych i gorszych momentów. Jak jest dobrze, to jest dobrze, to wszystko się układa, jest łatwo. Życie weryfikuje nas, a szczególnie wystawia na próbę każdy związek w momencie, gdy pojawiają się trudności. I to w takich chwilach najlepiej widać, jak jesteśmy ważni dla siebie, czy umiemy się wesprzeć i zatroszczyć o siebie wzajemnie.

Troska o siebie nawzajem jest niezbędna dla rozwoju zdrowego i silnego uczucia. Kiedy wzajemnie się sobą opiekujecie i wspieracie, kiedy tego wymaga sytuacja, wówczas wasz związek staje się silny. Bez wzajemnej troski nie można mówić o dobrym związku. Troska może mieć wymiar fizyczny. Wyobraź sobie sytuację, że chorujesz. Jesteś przeziębiona, masz gorączkę, musisz leżeć w łóżku, bo brakuje ci sił. To czego potrzebujesz to zaopiekowania, jakiejś pomocy. Twój partner może okazywać ci troskę podając ci leki, przygotowując posiłki byś mogła je zjeść nie wychodząc z łóżka. Inny przykład to twoje opiekowanie się partnerem. Kiedy on wychodzi na cały dzień do pracy a ty przygotowujesz mu kanapki by nie był głodny. Pamiętam parę z którą pracowałam i Pan podkreślał jak dla niego było ważne, gdy pewnego dnia na wakacjach dostał gorączki, być może od słońca, i okropnie nim trzęsło, nie miał na nic siły. Wspominał, że to co pokochał w swoje przyszłej żonie to to, że wtedy ona wzięła sprawy w swoje ręce. Robiła mu okłady na głowę, podawała jedzenie, poszła po leki do apteki choć ta była daleko położona. Wszystko to po to, aby mu pomóc. Wspominał, że wtedy poczuł i zrozumiał, że nawet spocony i wymęczony jest kimś ważnym w oczach swoje dziewczyny. Pamiętaj jednak. Nie tylko troska może mieć wymiar fizyczny. Istnieje jeszcze troska psychiczna, która dla wielu osób będzie mieć większe znaczenia niż opieka fizyczna.

Kiedy jest ci źle i potrzebujesz ciszy i spokoju, poukładania sobie w głowie różnych rzeczy, albo gdy potrzebujesz wygadać się, bez otrzymywania rad i kolejnych pomysłów na dobre rozwiązanie – druga osoba może dać ci na to przestrzeń. Być przy Tobie. Po prostu. Kiedy twój partner wraca wkurzony z pracy to nie dopytuj go co takiego się tam stało. Raz zapytany nie chce mówić. Zostaw. I nie twórz czarnych myśli, że nie chce się z tobą dzielić trudnościami, albo że to ty jesteś powodem jego niezadowolenia.

Troska psychiczna to wychodzenie naprzeciw drugiej osobie. Zapewnianie jej, że jesteś przy niej. Mówienie o tym, jak ważna jest dla ciebie. Że ją rozumiesz, że może na ciebie liczyć. Jesteś przy niej bez względu na wszystko.

Zachęcam cię do okazywania sobie nawzajem troski, gestów, nawet tych drobnych świadczących o tym, że wam zależy, że jesteście dla siebie ważni. Mówcie o tym sobie, okazujcie sobie czułość, ciepło, zrozumienie.

Każdy z nas potrzebuje wsparcia. Dawajmy go sobie nawet w najprostszych sprawach.

autorka: Iwona Figurska – psycholog, terapeutka

PODOBNE ARTYKUŁY