Jednym z głównych problemów, jakie pojawiają się na drodze do celu, jest stawianie sobie celów nierealistycznych w Twoim przypadku. Mądrze rozumiana psychologia pozytywna wbrew pozorom wcale nie głosi, że „możesz być kimkolwiek chcesz”. To nie prawda! Każdy z nas rodzi się z określonymi predyspozycjami, osobowością, w danym czasie i miejscu. Przykładowo: przy moim wzroście nigdy nie zostanę zawodową koszykarką ani modelką na wybiegu …

Każdy z nas może osiągnąć bardzo wiele. Dużo więcej niż nam się wydaje. Ale nie jest tak, że każdy może wszystko. Osoby, które w tą psycho – bajkę uwierzyły, często po serii porażek zupełnie tracą wiarę w siebie, załamują się, wpadają w bierność i pesymizm.

Zamiast kierować się tzw. myśleniem życzeniowym i biernie czekać na „gwiazdkę z nieba” określ cele możliwe dla Ciebie do wykonania i zaplanuj, jak je osiągnąć.

Pułapką jest myślenie, że wszystko jest ważne i nieumiejętność ustalenia priorytetów. Zawsze mamy ograniczone zasoby i mnóstwo konkurujących ze sobą marzeń, pragnień i celów. Nigdy na wszystko nie wystarczy zasobów. Musisz wybierać mądrze!

Więcej o tym, czym zdrowy optymizm różni się od myślenia życzeniowego, jak przełamać samoograniczające przekonania i wewnętrznego krytyka mówię w filmikach na YouTube na kanale Twoja Kariera i Psyche. Podaję w nich również praktyczne ćwiczenia, które możesz wykonać sam.

Dodatkowe wskazówki znajdziesz w moich artykułach:

– Noworoczne postanowienia

https://np.psychocentrum.pl/noworoczne-postanowienia/

– Jak wyznaczać cele osobiste i zawodowe

https://np.psychocentrum.pl/1932-2/

 

Anna Daria Nowicka – socjolog, coach, trener

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY