Większość ludzi pragnie spędzić życie z drugą osobą. Dzielić z nią wszystkie radości i smutki. Myśląc o byciu razem, często jednak idealizujemy związki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, szczęśliwy związek partnerski czy małżeński wymaga dużej i ciężkiej pracy ze strony obojga partnerów. Wiele par czy małżeństw ma problemy z komunikującą, konstruktywnym rozwiązywaniem problemów, słuchaniem i wspieraniem siebie nawzajem oraz z zauważaniem potrzeb drugiego partnera. Zdarza się również w związkach, iż partnerzy rywalizują między sobą, mają trudności w nawiązywaniu bliskości.  Terapia par może pomóc Tobie w zbudowaniu zdrowszego i silniejszego związku.

Kiedy należy zgłosić się na terapię par?

Możesz skorzystać z terapii par z wielu powodów. Terapia par jest szczególnie korzystna dla par, które kłócą się dosyć często lub mają wiele nierozwiązanych problemów, które ciągle powracają. Terapia par może okazać się dla Ciebie pomocna, jeżeli czujesz, iż szczególnie trudno Ci jest komunikować się z Twoim partnerem w sposób otwarty i szczery, jeżeli czujesz się nie słuchana/y czy niezrozumiana/y, jak również gdy obawiasz się okazywać swoje uczucia i myśli Twojemu partnerowi. Terapia okazuje się również pomocna w odbudowaniu bliskości i intymności między partnerami.

Korzyści wynikające z terapii par

Korzyści wynikające z terapii par mogą Ci pomóc na wiele sposobów. Zdrowa komunikacja między partnerami jest niezbędna do stworzenia zdrowego i satysfakcjonującego związku. Terapeuta może pomóc Tobie i Twojemu partnerowi w nauce poprawnej komunikacji. Nauczysz się swobodnie prosić o co chcesz lub czego potrzebujesz, bez stawiania żądań, ultimatów czy krzyku. Nauczysz się również aktywnie słuchać swojego partnera, dzięki czemu lepiej zrozumiesz jego punkt widzenia, co więcej dasz mu komunikat, iż jest słuchany przez Ciebie.

Terapia par pomoże również, dostrzec jaką jesteś osobą, partnerem czy jak funkcjonujesz w związku. Dowiesz się czego potrzebujesz od partnera i czego potrzebuje partner od Ciebie. Nauczysz się jak Twój partner może zaspokoić Twoje potrzeby, a które z potrzeb musisz zaspokoić Sam/a. Odkryjesz również, co działa, a co nie, w odniesieniu do tego, jak Ty i Twój partner rozwiązujecie swoje problemy. Terapeuta pomoże Wam odkryć nowe sposoby Waszej interakcji, które posłużą Wam do rozwiązywania pojawiających się problemów.

Ponadto dowiesz się, jaki jest Wasz wpływ na pojawianie się problemów w Waszym związku. Zrozumiałe jest to, iż bardzo trudno jest wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, które przyczyniły się do powstania problemów w związku, jednakże jest to pierwszy kroku ku zmianie.

W czasie terapii par, terapeuta jest trzecią obiektywną stroną, która może dostrzec problemy w Waszym związku z zupełnie innej perspektywy. Zobaczysz Wasze problemy z innej strony, dzięki czemu Ty i Twój będziecie mogli wypracować satysfakcjonujący dla Was kompromis. Co ważniejsze terapia par umożliwi Tobie i Twojemu partnerowi na wyrażenie emocji, myśli, opinii w bezpiecznym środowisku. Możliwość wyrażenia siebie w bezpiecznym miejscu jest niezbędne dla zdrowego związku.

 Jak wygląda praca w czasie terapii par?

W czasie pierwszego spotkania, terapeuta pomoże Ci ocenić skalę Twoich problemów oraz pomoże określić Ci w jaki sposób powinniście pracować w celu poprawienia Twojego związku. Kiedy wstępne cele zostaną opisane, możesz rozpocząć odkrywanie Twoich głębszych problemów. Możesz zaobserwować w czasie terapii swoje wzorce relacji, czy formy Twojej komunikacji, i jak te czynniki wpływają, bądź nie na Twój związek. Twój terapeuta będzie przedstawiał Wam obiektywną perspektywę Waszych problemów i zaoferuje Wam różne możliwości na ich rozwiązywanie. Terapeuta pomoże Ci odkryć Twoje zasoby i umiejętności, które mogą się okazać pomoce w naprawieniu relacji miedzy Tobą a Twoim partnerem, a także w rozwiązaniu wspólnych trudności.

Magdalena Iczałow – terapeutka

PODOBNE ARTYKUŁY