Nowy rok szkolny właśnie niedawno się rozpoczął. Nowe obowiązki, wstawanie codziennie rano, wyprawka do szkoły są trudne zarówno dla rodziców jak i dziecka…

Co zrobić, by dziecko z powrotem wróciło do szkoły pełne chęci oraz siły?

Dziecko po wakacjach czuje się rozleniwione, ma problemy z koncentracja uwagi, myśli o wakacjach, ma trudności z zaklimatyzowaniem się w szkole. To oznaki, że straciło motywację do chodzenia do szkoły.

Należy w tej sytuacji zadbać o początek szkoły, wzbogacić je w pochwały za miniony rok szkolny, zapewniać o powodzeniach. Musimy się skoncentrować na pozytywnych aspektach chodzenia do szkoły. Ponadto warto też pójść z dzieckiem na zakupy i kupić potrzebne przybory, które są dodatkowo zdobione, ciekawe, zachęcające kształtami i kolorami.

Najważniejsze, by nawiązać z dzieckiem przyjacielską relację, ustalić pewne zasady odrabiania lekcji czy nauki oraz korzystania z czasu wolnego. Dziecko ma poczuć, że rodzice nie naciskają na oceny czy aktywność, ważne, by robiło to z przyjemnością i poczuciem odpowiedzialności za swoje efekty nauki.

Jak zachęcić dziecko do rutynowych czynności wstawania rano oraz spędzania czasu w szkole?

Wstawanie codzienne rano musi się kojarzyć dziecku z możliwością przeżycia fantastycznych przygód nie tylko w szkole! Można zaproponować dodatkowe zajęcia zgodnie z jego zainteresowaniami a także wspólne wyjścia na lody czy rolki. Ważne, by czuło, że jest mu to potrzebne do jak najlepszego funkcjonowania. Gdy przypomnimy naszemu dziecku rano, jakie ciekawe zajęcia czekają go każdego następnego dnia z pewnością będzie miał większą ochotę, by wstać z łóżka i pójść do szkoły…

Spędzanie czasu w szkole dla dziecka jest najdłuższym i najbardziej pracowitym zajęciem w ciągu dnia. Dlatego należy przygotować mu pożywny posiłek na drugie śniadanie, umożliwić mu kontakt w razie potrzeby. Czasem dzieci czują się przemęczone i maja spadek energii.

W tym przypadku trzeba z nim porozmawiać o sposobach na lepszą kondycję, zachęcać do aktywnych przerw, odpoczynku na świeżym powietrzu.

Pamiętaj!

Każde dziecko liczy na wsparcie rodziców, nawet jeżeli zdarzają się niepowodzenia w szkole, należy chwalić je nie tylko za osiągnięcia, lecz także za starania.

autor: Joanna Cholewa – psycholog

PODOBNE ARTYKUŁY