„Możliwość spełniania marzeń jest tym, co sprawia, że życie nabiera prawdziwego smaku”

-Paulo Coelho-

 

Każdy z nas doświadcza stan, w którym uciekamy od rzeczywistości i zaczynamy marzyć. Ten stan zwykle trwa krótko i nie pozwala nam myśleć o rzeczywistości jako o punkcie odniesienia do naszych fantazji. Jednakże niektóre z nich są tak realne, że mogłyby być prawdziwe…

Czym są marzenia?

Dla mnie i dla Ciebie to bezkres beztroski i pragnienia przeżycia niesamowitego szczęścia. Już od najmłodszych lat marzymy, im jesteśmy starsi tym bardziej te marzenia dotyczą realnych spraw aczkolwiek oddalonych zupełnie od naszych możliwości materialnych czy niematerialnych. Jedni marzą o prawdziwych wakacjach na plaży, inni o domu z ogródkiem, niektórzy chcą mieć zdrową i szczęśliwą rodzinę, a pozostali odnieść sukcesy w pracy itp.

Większość psychologów twierdzi, iż marzenia to ucieczka od realistycznego obrazu własnej osoby. Stosowana z umiarem pomaga przetrwać momenty szczególnego obciążenia dylematami tożsamości. Zapewnia chwile wytchnienia, dzięki którym stajemy się silniejsi i jesteśmy w stanie skuteczniej uporać się z problemem, jaki mamy rozwiązać. Jednak stałe zastępowanie tożsamości prawdziwej wymyśloną wydaje się ryzykowne.

Gabriele Oettingen przeprowadziła serię badań, aby sprawdzić, jakie są skutki permanentnej skłonności do uciekania od własnej tożsamości w fantazjowanie. Wykazała także, że fantazje o sobie mogą spełniać konstruktywną rolę, bo jeżeli są konfrontowane z rzeczywistością – służą za wzorzec celu, do jakiego zmierzamy.

Warto mieć marzenia

Dlatego warto mieć marzenia i sięgać po nowe cele w celu ulepszania siebie, zmiany własnych przekonań. Dążenie do spełnienia marzeń jest bardzo potrzebne, by umacniać w sobie wiarę we własne siły i podnosić swoje poczucie własnej wartości.

Marzenia nabierają smaku i dodają energii, sprawiają, że życie jest bogate w nowe doświadczenia, nie ma w nim żadnej monotonii. Codzienność, która napędza nas do działania dzięki marzeniom jest bardziej kolorowa. Dzięki temu widzimy po co żyjemy, że to co nas otacza może być atrakcyjne pod każdym względem. Wystarczy tylko czasem pomyśleć o zmianie rzeczywistości na inną, bardziej ciekawą.

Warto jednak pamiętać, by robić to z umiarem, ponieważ nie możemy tez żyć samymi marzeniami. Realny świat jest prosty ale wymagający. Musimy pamiętać o swoich codziennych obowiązkach, innych ludziach, którzy potrzebują naszego wsparcia. Kochać siebie i swoje plany i marzenia, stawiać sobie granice i kroczyć pewnym krokiem naprzód do upragnionego celu 😊

Joanna Cholewa – psycholog, pedagog, psychodietetyk.

PODOBNE ARTYKUŁY