Dzień dobry, czy macie jakąś poradę na cierpliwość? Kiedyś byłam oazą spokoju, dziś wiele rzeczy wyprowadza mnie z równowagi i tracę cierpliwość.

Mirka W.

Pani Mirko,

Żyjemy w czasach, gdzie chcemy wszystko mieć na już i szybko. Więc coraz trudniej nam o cierpliwość.

Warto aby odpowiedziała Pani sobie na pytanie czemu to bycie cierpliwym jest dla Pani takie ważne? Jeżeli naprawdę na tym Pani zależy, to już połowa sukcesu. Bo tu przy uczeniu się cierpliwości bardzo ważna jest motywacja. Dobrze, żeby określiła Pani sobie cel jaki chce Pani osiągnąć. I wówczas już wytrwałość w dążeniu do niego i czekanie jest pierwszym osiągnięciem. W nauce cierpliwości istotne jest, by zaakceptować stan oczekiwania i przyjąć go jako coś naturalnego.

Uczenie się cierpliwości może Pani zacząć od układania puzzli, jengi, rozwiązywania krzyżówek. Polecam też trening uważności na to, co tu i teraz (np. z zaparzaniem i piciem herbaty). I pracę z kartami uważności. Afirmacje są doskonałym narzędziem w zmianie myślenia a to wpływa na zachowanie i działanie.
We wszystkich tych czynnościach chodzi o to, by nabyć umiejętność samouspokajania się. To jest klucz do bycia cierpliwym.

Powodzenia,

Sylwia Krajewska – psycholog, psychoterapeuta, coach
PSYCHOCENTRUM

PODOBNE ARTYKUŁY